DİYABET NEDİR?

DİYABET NEDİR?

Diyabetin türlerini anlamak için ,öncelikle diyabetin ne olduğunu anlamak gerek. Diyabet, şeker hastalığı, pankreas isimli organımızın vücudumuza salgıladığı kan şekerini düzenleyici ve düşürücü etkisi olan insülin hormonumuzun hiç salgılanamaması ya da yetersiz salgılanması durumudur. Kendi içerisinde hastalığın sebebi ve seyrine göre 5 çeşidi vardır.
1. Tip 1 diyabet (İnsülinin hiç salgılanmaması),
2. Tip 2 diyabet (İnsülinin yetersiz salgılanması ya da salgılanan insülinin vücut tarafından olması gerektiği gibi kullanılamaması),
3. Tip 3 diyabet (Alzheimer ile şeker hastalığının birleşmesi),
4. Gestasyonel diyabet (Hamilelik diyabeti),
5. Prediyabet (Diyabet hastalığının öncesi, başlangıcı)

Diyabet Hastası Mıyım?
Diyabet günümüzde sıkça görülen bir hastalık halini aldı. Ve tedavinin daha kolay ve hızlı olması için erken farkedilmesi önemli. Diyabet riski taşıyıp taşımadığınızı aşağıdaki unsurlara bakarak çıkartabilirsiniz. Ailede bir diyabet öyküsü varsa, doğduğunuzda 4 kg üzerindeyseniz, doğduğunuzda 2,5 kg altındaysanız, hipertansiyon hastasıysanız, hareketsiz bir yaşamınız varsa, kilo problemine sahipseniz, göbek çevresi yağlanmanız, bel çevresi kalınlığınız yüksek derecedeyse, polikistik over sendromu tanısı almışsanız, damar sağlığınızla ilgili problemler yaşamışsanız, daha önce şeker yükleme testi yaptırmış ve prediyabet tanısı almışsanız, kolesterol veya trigliserit rahatsızlığına sahipseniz, diyabet riski taşıyan gruptasınızdır ve bu durumda diyabet belirtilerini bilmeli gerekli kontrolleri buna göre düzenli yaptırmalısınız.

Diyabet Belirtileri:
- Sık sık idrara çıkma
- Açlık duygusu
- Sinirlilik hali
- Ağızda kuruluk hissi
- Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk
- Cilt yaralarının geç iyileşmesi
- Kuru bir deri
- Çok su içme isteği
- Kilo kaybı
- Uyku hali
- Görme bozuklukları
Diyabet belirtileri kişiye göre değişse de genel olarak bu şekildedir. Eğer yukarıdaki belirtilerin 2’den fazlasını yaşadığınızı düşünüyorsanız doktora gidip gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekecektir.

 

 

*İnternet sitemizde yer alan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır tanı ve tedavinin yerini tutmaz.

 

DİYETİSYEN GÖZDE ÇİFTÇİ

KAYITLI DİYETİSYEN KODU:DYT15826

Paylaş

Yazar Hakkında

Gözde Çiftçi
Gözde Çiftçi

Merhaba, Ben Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2021'de mezun oldum. Yeni mezun bir diyetisyen olarak kendimi geliştirmeyi ve yeni bakış açılarını okuyup anlamayı, bu mesleği bilimin farklı dallarıyla harmanlamayı ve danışanlarıma bu bilgi birikiminin getirisiyle yaklaşmayı seviyorum. Doğru bir beslenme alışkanlığının kişide oturması için kişinin hayatında gerekli değişimlerin oturması gerektiğini, sadece verilmiş listelere uyularak sağlığın iyileştirilemeyeceğini, yaşam tarzı değişikliği için çok yönlü bir yaklaşımla kişinin yaşamı ele alınarak liste planlaması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden danışanımla ön görüşmemiz ve aramızda oluşacak danışan- diyetisyen arası ilişkinin güvene dayalı olması benim için çok önemli. Hayatınızda değişiklikler yapma kararı aldıysanız birlikte güzel bir yola başlayabiliriz.

Yorumlar (0)

  Hiç Yorum Yapılmamış

  İçin bir inceleme yazın

  "

  "

  Yoruma Cevap yazmaktasınız

  500 karakter kaldı